Charakterystyka rasy

Wygląd zewnętrzny

Jest to pies średniej i dużej rasy, mierzący od 48 do 57 cm. W pełni dorosną ważą od 16 do 27 kg. Ich sierść jest cętkowana biało-czarna i ma tendencję do przybierania „niebieskiego odcienia”. Ich futro jest żylaste i dłuższe niż u innych ras Bleu de Gascogne. Posiadają charakterystyczną, dobrze odgraniczoną, jasnobrązową sierść brwi. Ogólne wrażenie, jakie to daje, nazywa się „quatreoeuille” lub „cztery oczy”. Ten sam brązowy kolor będzie również widoczny na ich nogach, policzkach i uszach, a także pod ogonem.

Ich uszy są długie i opadające, choć nie tak długie jak wiele innych psów gończych. Zachowali jednak klasyczny wyraz błagalnych psów gończych w swoich uduchowionych brązowych oczach. Ich ciało powinno być proporcjonalne i muskularne, zakończone długim ogonem, który ma charakterystyczną krzywiznę na końcu.

Charakter i temperament

Psy pracujące z natury, Griffon Bleu de Gascogne uwielbia polować w terenie. Polują za pomocą zapachu i są znane z doskonałego węchu. Są mądrzy i posłuszni oraz ogólnie odnoszą sukcesy w swojej pracy.

Czuła i łagodna rasa ta ma tendencję do dobrych kontaktów z innymi zwierzętami i dziećmi. Mogą jednak być pobudliwe, dlatego powinny być monitorowane z małymi dziećmi. I odwrotnie, mogą być nieśmiali i powściągliwi w stosunku do tych, których nie znają, więc dobra socjalizacja i budowanie pewności siebie należy rozpocząć od najmłodszych lat. Mają też tendencję do szczekania (głośno!) na nieznajomych.

Szkolenie

Inteligentny, choć wrażliwy, Griffon Bleu de Gascogne wymaga trenera pacjenta, który z nimi pracuje. Najlepiej reagują na spokojnego trenera, który stosuje pozytywne wzmocnienie. Instynktownie będą przodować w grach szlakowych i zapachowych oraz będą rozkoszować się możliwością wykorzystania swoich umiejętności.

Poziomy ćwiczeń i aktywności

Z natury pracujący pies, Griffon Bleu de Gascogne lubi być aktywny i ma stosunkowo wysoki próg aktywności fizycznej. Lubią długie wędrówki lub bieganie i doceniają każdą okazję do polowania lub uczestniczenia w testach zapachowych. Zaleca się ostrożność podczas chodzenia z Griffon Bleu de Gascogne z dala od smyczy, ponieważ ich instynkt łowiecki może je pokonać, jeśli w pobliżu znajdują się małe zwierzęta.

Brak odpowiedniego ujścia dla ich energii prawdopodobnie spowoduje niepożądane zachowania, takie jak destrukcja w domu. Nie zaleca się trzymania tej rasy w mieszkaniu lub podobnym małym domu, ponieważ czerpią korzyści z otwartych przestrzeni. Najlepiej byłoby, gdyby mieszkali na wsi.

Pielęgnacja

Stosunkowo niskie koszty utrzymania, Griffon Bleu de Gascogne będzie wymagał szczotkowania tylko raz do dwóch razy w tygodniu. Wielu właścicieli nigdy nie tnie ani nie goli sierści swojego psa, aby zachować wzór sierści przez cały rok. Ich sierść może być zrywana raz lub dwa razy w roku przez profesjonalnego groomera.

Szczotkowanie zębów i przycinanie pazurów to zadania, które powinny być przedstawione Griffon Bleu de Gascogne jako szczenię, aby zapewnić akceptację. Zasadniczo zęby należy myć codziennie lub co drugi dzień, natomiast pazury należy przycinać co kilka miesięcy.

Ponieważ mają klasyczne, długie i opadające uszy psa, Griffon Bleu de Gascogne jest bardziej podatny na infekcje ucha niż inne rasy. Ich uszy powinny być regularnie sprawdzane i powinny być całkowicie wysuszone po każdej kąpieli lub kąpieli. Rozwój drżenia głowy, drapania uszu lub cuchnącej wydzieliny w uchu będzie wymagał wizyty u weterynarza, co prawdopodobnie wskazuje na infekcję.