Historia rasy

Griffon Bleu de Gascogne to wszechstronny pies myśliwski zaliczany do grupy psów gończych.

Standard FCI No.32.
Ta bardzo stara rasa powstała w Pirenejach, górzystym rejonie południowo-zachodniej Francji z połączenia Bleu de Gascogne i, najprawdopodobniej Griffon Nivernais.

Był czas, kiedy ta rasa była niebezpiecznie bliska wyginięcia, ale właśnie doświadczyła gwałtownego wzrostu popularności.
 
W 1920 roku we Francji powstał pierwszy wzorzec rasy Griffon Bleu de Gascogne. Od tego czasu niewiele się zmieniło pod względem wyglądu fizycznego, z wyjątkiem tego, że pies jest dziś nieco wyższy.

Rasa ta była tradycyjnie używana do polowania na zwierzynę łowną. Zwykle polują głównie na dziki we Francji i północnej Hiszpanii, choć mogą być również wykorzystywane do polowania na inne zwierzęta, takie jak jelenie i zające. Dzięki swoim warunkom fizycznym bardzo dobrze radzą sobie w trudnym terenie.

Ich wszechstronność podczas pracy jest cenionym atutem i mogą polować samodzielnie lub w grupie. Zostały wychowane jako psy pracujące i dopiero niedawno znalazły miejsce jako zwierzę domowe, więc być może nie są tak dobrze przystosowane, jak inne rasy do życia w domu.